Zmiany na nowy rok szkolny 1738

zmiany w szkole

zmiany w szkoleW tym roku wprowadzono zmiany, które będą obowiązywać w szkołach. Według zapowiedzi, są to zmiany długoterminowe. Obowiązują one od 1 września 2016 roku.
Dzięki uprzejmości radcy prawnego Przemysława Malinowskiego (www.przemyslawmalinowski.pl), przygotowaliśmy streszczenie wprowadzonych zmian. Zapraszamy.

Co się zmieni w roku szkolnym 2016/2017?

  1. Dziecko w przedszkolu – do przedszkola pójdą trzy latki, a ukończą dzieci siedmioletnie, które w roku szkolnym osiągną wymagany kalendarzowy wiek.
  2. Obowiązkowa szkoła – od roku szkolnego 2016/17 obowiązkiem szkolnym będą dzieci od 7. roku życia. Dzieci sześcioletnie, mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek.
  3. Sprawdzian dla szóstoklasistów zlikwidowany – uczniowie końcowej klasy podstawowej nie przystepują już do egzaminu końcowego.
  4. Za darmo – w 2016 roku szkoły otrzymują dotację dla uczniów III klasy na podręczniki języka obcego oraz dla uczniów klasy V szkoły podstawowej i uczniów klasy II gimnazjum na podręczniki wybrane przez szkołę. Szkoły otrzymują również dotację na materiały ćwiczeniowe dla uczniów klas I – V szkoły podstawowej oraz klasy I i II gimnazjum. W związku z tym, te podręczniki będę dla uczniów bezpłatne.
  5. Podręczniki dla niepełnosprawnych – szkoły będą miały możliwość zapewnienia uczniom niepełnosprawnym kompletów podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, dostosowanych do ich potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych w ciągu całego roku szkolnego.
  6. Odwołanie – maturzyści, podchodzący do egzaminu maturalnego w 2017 roku, mają możliwość odwołania się do decyzji komisji. Abiturienci będą mieli również możliwość sfotografowania pracy podczas wglądu w nią.
  7. Dobra zmiana w sklepikach szkolnych – wraz z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia wracają drożdżówki i wszelkie słodkości. Wróci żywność, która będzie musiała spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli.

Wprowadzone zmiany będą latami ulegać modyfikacji w taki sposób, aby jak najmniej obciążyć uczniów oraz ich rodziców. Dla ogólnego dobra zaleca się, aby przed każdym nowym rokiem szkolnym zapoznać się z ewentualnymi wprowadzonymi zmianami, wówczas rodzic nie będzie zaskoczony, ani narażony na dodatkowe koszty oraz nerwy.
Zapraszamy do przeczytania poprzedniego artykułu.

Poprzedni artykułNastepny artykuł