Wielu ludzi interesuje się niewyjaśnianymi zjawiskami paranormalnymi. Co kilka dni możemy przeczytać w prasie o nowych odkryciach magii, czy telepatii. Jednak naukowy nadal są sceptycznie do nich nastawieni i nie wierzą w coś, co nie da się wyjaśnić naukowo.
Ezoteryka
Ezoteryka od lat jest uważana za wiedzę tylko dla nielicznych osób. Porusza ona tematy duchowe, religijne, postrzega rzeczywistość w bardziej otwarty sposób. Takie osoby nazywamy wróżbitami, jasnowidzami. Przez niektórych, negatywnie nastawionych, ezoteryka jest porównywalna do czarnej magii.
Ostatnio dużo można było usłyszeć o relacjach ze śmierci klinicznej. Wiele osób, które doświadczyły takiej śmierci, mówi, że zamiast tunelu, z którego wychodzi się na kwiecistą łąkę jest pusta otchłań. Literatura i filmy poświęcone tej tematyce w większości mówi, że po drugiej stronie czeka na raj, szczęście i że spotkamy bliskich, którzy już nie żyją. Jednak liczne relacje świadków są zupełnie odmienne od tego stereotypu. Większość z nich czuło pustą otchłań, przenikliwe zimno i smutek. Sceptycy tych teorii sugerują, że organizm ludzki różnie może reagować na podane leki, czy też na brak tlenu. Jednak ludzie, którzy wierzą w te obrazy mówią, że świadomość istnieje w oderwaniu od mózgu. Dlatego ezoteryka wciąż pozostaje niezbadaną dziedziną. I ilu ludzi, to tyle pojawia się różnych teorii.
Radiestezja
Nieco inną „nauką” jest radiestezja. Zajmuje się ona rzekomym promieniowaniem, np. jako żył wodnych. Osoby, które się tym zajmują posługują się wahadłem lub różdżką. Radiestezje możemy podzielić na fizyczną i mentalną. Fizyczna polega na patrzeniu, jak reaguje różdżka, a mentalna pozwala na „rozmowę” z nią. Jest to podobna metoda jaką używają spirytyści, by porozmawiać z duchami. W zakresu radiestezji wchodzi:
- medycyna – diagnozowanie chorób, jak i dobór leków,
- kuchnia – dobór odpowiedniego pożywienia,
- archeologia – poszukiwanie starych monet i grobowców,
- kryminalistyka – poszukiwanie zaginionych osób.
W Polsce naukowcy z Uniwersytetu imieniem Adama Mickiewicza badali radiestezję. Jednak badania w żaden sposób nie potwierdziły, by radiestezja miała cokolwiek wspólnego z nauką. Przez wielu jest porównywana do praktyk okultystycznych.
Natomiast do nieco kontrowersyjnej dziedziny badawczej możemy zaliczyć psychotronikę. Psychotronika korzysta z wiedzy psychologii, biofizyki oraz antropologii. Podejmuje ona próbę wyjaśnienia dotąd niewyjaśnionych i niezbadanych zjawisk paranormalnych, które są odrzucane przez współczesną naukę.