Jak kupić używany samochód, żeby nie żałować? 1401

samochód mazda

Kupno samochodu jest jedną z najbardziej ryzykownych inwestycji, jaką można poczynić. Oczywistym jest, że jego wartość będzie z czasem spadać i nie ma co liczyć na zysk z tytułu późniejszej sprzedaży, jednak to nie w tym tkwi największy problem.

Ryzyko związane z zakupem używanego samochodu

Decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki trzeba się liczyć z tym, że nie będzie to pojazd o idealnym stanie technicznym. Prawdopodobieństwo, że będzie posiadał liczne wady nabyte podczas wcześniejszej eksploatacji jest bardzo duże. Najważniejsze jednak jest to, aby używane auto nie było w opłakanym stanie. Cała trudność polega na tym, że prawdziwej jego kondycji często nie widać na pierwszy rzut oka. Nawet dla wprawionego w tym temacie człowieka zorientowanie się, że coś jest z autem nie tak, bywa bardzo trudne. Dla laika jest to często zwyczajnie niewykonalne.

Gdzie kupować, żeby nie żałować?

Najczęstszym źródłem z którego kupowane są używane samochody są osoby prywatne. Chęć wymiany na nowszy model, zmiana potrzeb co do czterech kółek lub też inne sprawy, powodują, że zapada decyzja o sprzedaży.
Kupno w taki sposób samochodu jest stosunkowo bezpieczne i ekonomiczne, niepozbawione jest jednak ryzyka, że dany samochód posiada ukryte wady w postaci wcześniejszych wypadków lub innych drastycznych historii.
Miejscem nieco droższym, ale stokroć pewniejszym jest dealer samochodowy. Przyjęło się, że dealerzy sprzedają jedynie samochody nowe, jednak coraz częściej ich oferta jest uzupełniana również o pojazdy używane, które pochodzą od klientów zostawiających swoje pojazdy w ramach rozliczenia za nowe sztuki. Tak pozostawiany pojazd przechodzi szczegółową kontrolę przez autoryzowany serwis i dopiero po pozytywnej jego ocenie jest przyjmowany przez dealera. Gwarantuje to, że oferowane pojazdy z drugiej ręki prezentują najwyższą jakość i pewność techniczną. Minusem tego źródła zakupu jest nieco wyższa cena niż rynkowa, lecz w zamian otrzymujemy pojazd pewny i sprawdzony, który nie naraża nas na żadne dodatkowe koszta.

Poprzedni artykułNastepny artykuł