Domowe sposoby na ból gardła 2570

domowe sposoby na ból gardła

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy łatwo można się przeziębić. Wpływa na to zimna i deszczowa pogoda, krótki dzień oraz bakterie i wirusy, które są roznoszone przez innych chorych. Zatem jakie są domowe sposoby na ból gardła i przeziębienie?

Płukanki na ból gardła

Ból gardła znacznie obniża naszą jakość życia. Szczególnie jeżeli w pracy nie możemy sobie pozwolić na wolne. Dlatego zanim infekcja się rozwinie warto zacząć ją leczyć, gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy. Ból gardła mogą zaleczyć domowe płukanki. Najpopularniejszą z nich jest woda z solą. Szklankę ciepłej wody należy wymieszać z łyżeczką soli kucharskiej. Taką mieszanką należy płukać gardło kilka razy dziennie. Inną – równie popularną płukanką – jest woda z sodą oczyszczoną. Dwie łyżeczki sody należy rozpuścić w szklance wody i również kilka razy taką mieszanką płukać gardło. Płukankę można także zrobić z ziół: tymianku, rumianku, szałwii.

Miód i czosnek dobry na ból gardła

Miód ma działanie antybakteryjne i łagodzi ból. W infekcjach gardła polecany jest szczególnie miód lipowy. Aby jego właściwości nie zmalały to temperatura wody, w jakiego go rozpuszczamy nie powinna przekraczać 40 stopni. Miód można także pić z herbatą. Ale tutaj także należy pamiętać, by go dodawać do ostudzonej herbaty. Natomiast czosnek ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Można go dodać do mleka lub jeść z kanapką. Z czosnku można również przyrządzić syrop na przeziębienie.

Inhalacje

Inhalacje przede wszystkim nawilżają chore gardło oraz ułatwiają oddychać. Najpopularniejszym sposobem inhalacji jest leczenie samą parą wodną. Do miski należy wlać gorącą wodę i pochylić nad nią głowę przykrytą ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać od kilku do kilkunastu minut i można ją powtarzać trzy razy dziennie. Parę należy wciągać przez nos, a ustami wypuszczać. Inhalację można zrobić wykorzystując także sól fizjologiczną, olejek herbaciany, eukaliptusowy, sosnowy, rumianek, lawendę. Inhalacje mogą być stosowane również na katar i ból głowy.

Poprzedni artykułNastepny artykuł