Zgaga to bardzo nieprzyjemne uczucie cofania się soku żołądkowego do przełyku. Może się przytrafić każdemu z nas, niezależnie od wieku i płci. Najczęściej pojawia się godzinę-dwie po zjedzeniu posiłku. Uczucie palenia w mostku niekiedy może nawet powodować ból. Zatem jak walczyć domowymi sposobami ze zgagą?
Jak zapobiegać zgadze?
Przede wszystkim powinniśmy się zdrowo odżywiać oraz pilnować diety. Posiłki powinny być spożywane w małych porcjach, ale często. Natomiast należy unikać jedzenia ogromnych ilości jedzenia na raz. Jedzenia nie należy także popijać. Posiłki powinny być jedzone bez pośpiechu, a każdy kęs należy dokładnie pogryźć. W swojej diecie powinniśmy unikać alkoholu, kawy, a także ostrych przypraw. Należy także ograniczyć tłuste jedzenie oraz ciężkostrawne potrawy. Jeżeli uprawiamy sport to trening powinien się odbyć co najmniej dwie godziny po jedzeniu. Także leżenie, czy spanie po posiłku sprzyja zgadze. Dlatego ostatni posiłek powinien być zjedzony 2-3 godziny przed snem.
Skuteczna walka ze zgagą
Aby skutecznie walczyć z tą dolegliwością przede wszystkim musimy zmienić dietę. Pomogą nam w tym także herbatki na bazie ziół, np. imbirowa, z kopru włoskiego Natomiast jeżeli już nas na dolegliwość dosięgnie to z pomocą może przyjść napar z kminu. Dwie łyżeczki kminu należy zaleć gorącą wodą i po chwili wypić. Do innych domowych metod możemy zaliczyć:
– wypicie wody z sodą,
– żucie bezcukrowej gumy,
– wypicie szklanki mleka,
– zjedzenie migdałów,
– wypicie wywaru z siemienia lnianego.
Jeżeli te sposoby nie pomagają to możemy sięgnąć po leki, które są dostępne bez recepty, np. rennie. Domowe sposoby są skuteczne pod warunkiem, że zgaga dokucza nam sporadycznie. W innym przypadku polecana jest wizyta u lekarza, ponieważ problem może być poważniejszy, np. refluks, choroby dróg żółciowych, wrzody żołądka. Jeżeli zgaga nawraca to również jet powód, by odwiedzić lekarza. Może on wypisać silniejsze leki, które są dostępne jedynie na receptę oraz wdroży dalsze lecenie.