Jak szybko zasnąć? 1913

jak szybko zasnąć

Zasypianie to prawdziwa sztuka. Niewiele osób potrafi zasnąć w każdym miejscu, w kilka minut. Jeżeli problemy ze snem utrzymują się, warto zasięgnąć porady lekarza. Jednak można pomóc sobie na wiele sposobów, aby sen rzeczywiście przynosił regenerację sił, relaks i odprężenie.

Trudna sztuka dobrego snu

To trudne pytanie. Aby człowiek zapadł w dobry sen, nierzadko potrzeba wielu czynników. Na pewno warto zadbać o miejsce snu i mowa tutaj zarówno o sypialni, jak i o podłożu snu, czyli łóżku i materacu. W sypialni powinna panować odpowiednia temperatura. Na pewno nie może być zbyt gorąco i duszno. Pomieszczenie wcześniej trzeba porządnie wywietrzyć. Można zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza albo olejki do aromaterapii, które ułatwiają zapadnięcie w sen. Materac musi być dopasowany do użytkownika, nie ma modelów uniwersalnych, które zachwycą każdego. Wypełnienie: lateks, piankę albo sprężyny, trzeba dopasować indywidualnie. Przed zakupem materaca w sklepie, warto położyć się na nim i sprawdzić komfort i wygodę leżenia. Pościel powinna być czysta i świeża, a kołdra i poduszki, jeśli trzeba, antyalergiczne. Można wybrać materac rehabilitacyjny, to propozycja szczególnie dla osób z problemami z kręgosłupem.

Wyciszenie przed snem

Ogromną rolę dla dobrego snu odgrywa wyciszenie się przed pójściem spać. Idealnie, jeżeli można zrezygnować z przeglądania smartfona i laptopa na kilka godzin przed planowanym zaśnięciem. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, na pewno nie ułatwia zapadnięcia w głęboki sen. Przed snem nie należy robić rzeczy, które pobudzają. Wykluczone jest oglądanie horrorów lub czytanie trzymających w napięciu książek. Lepiej posłuchać spokojnego audiobooka. Wieczór nie jest dobrą porą na obfitą kolację. Wieczorny posiłek powinien być lekki, powinien zawierać niewiele kalorii i absolutnie wykluczone są tutaj potrawy smażone i ciężkostrawne oraz słodzone gazowane napoje z kofeiną. Ostatnią kawę powinno się pić po obiedzie, a nie po kolacji. Czas przed snem nie jest właściwym czasem na wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. Dozwolona jest na przykład wyciszająca joga i spokojny spacer na świeżym powietrzu.

Poprzedni artykułNastepny artykuł